Nadácia Orange ocenila Detský čin roka, deti sa vďaka nemu stávajú vzormi ostatným

Nadácia Orange už osem rokov oceňuje výnimočné mimovládne organizácie, ktoré robia zo Slovenska lepšie miesto pre život.

Na snímke zástupcovia víťazov Ceny Nadácie Orange za rok 2016:
Zľava: Miroslav Cangár (Rada pre poradenstvo v sociálnej práci, o. z.), Eva
Kováčová (Liga proti rakovine, o. z.), Saša Broadhurst-Petrovická (Detský
čin roka, o. z.), Andrea Cocherová (Nadácia Orange), Magdaléna Fábryová
(Detský čin roka, o. z.), Soňa Keresztesová a Dávid Turčáni (kRaj, o. z.).
Na snímke zástupcovia víťazov Ceny Nadácie Orange za rok 2016: Zľava: Miroslav Cangár (Rada pre poradenstvo v sociálnej práci, o. z.), Eva Kováčová (Liga proti rakovine, o. z.), Saša Broadhurst-Petrovická (Detský čin roka, o. z.), Andrea Cocherová (Nadácia Orange), Magdaléna Fábryová (Detský čin roka, o. z.), Soňa Keresztesová a Dávid Turčáni (kRaj, o. z.).

Nadácia Orange už osem rokov oceňuje výnimočné mimovládne organizácie, ktoré robia zo Slovenska lepšie miesto pre život. Víťaznú trofej, vavrínový veniec a finančnú odmenu za minulý rok získalo v kategóriách Sociálna inklúzia, Vzdelávanie a Komunitný rozvoj 11 z celkovo 75 prihlásených organizácií. Nadácia udelila aj Cenu pre osobnosť za občiansku angažovanosť a Cenu verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Médiá prinášajú každoročne informáciu o víťazoch Detského činu roka a príbehy detí, ktoré dokázali pomôcť inému, či dokonca zachrániť život. To je však vrcholec ľadovca nad hladinou. „Ten skutočný detský čin roka prebieha v tichosti, na školách, na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka či v školských kluboch,“ hovorí Saša Broadhurst-Petrovická, štatutárka združenia Detský čin roka, „kde učitelia čítajú skutočné príbehy detí, rozprávajú sa o hodnotách a deti samy rozhodujú o tom, ktorému príbehu dajú svoj hlas.“

SkryťVypnúť reklamu

Do projektu je zapojených 2200 škôl a počas jeho 16-ročnej existencie sa doň zapojilo viac ako 1,5 milióna detí. Len vlani to bolo 5317 detí, ktoré urobili dobrý skutok. Združenie vytvára aj ďalšie projekty, ktoré podporujú prosociálne správanie detí, rozvíjajú pozitívne hodnoty a kultivujú medziľudské vzťahy. Jeho činnosť ocenila Nadácia Orange 1. miestom v kategórii Vzdelávanie. „V rámci projektu Škola dobrých skutkov sme pripravili pre pedagógov desať modelových hodín etickej výchovy, ktoré vychádzajú aj z listov o dobrých skutkoch detí,“ hovorí Broadhurst-Petrovická, podľa jej slov majú za dva a pol roka existencie projektu 17-tisíc stiahnutí.

Projekt Otvor oči otvor srdce je zatiaľ v začiatkoch. „Je určený pre deti zo znevýhodnených skupín, ide o to, aby si dokázali uvedomiť vlastnú hodnotu cez vykonanie niečoho pozítívneho, aby zistili, kto sú, čo dokážu, aby si všímali, čo sa deje v ich okolí a našli niekoho, komu môžu pomôcť,“ vysvetľuje Saša Broadhurst – Petrovická. Spolupracujú pri ňom so združením Teach for Slovakia a zatiaľ sú doň zapojené štyri školy.

SkryťVypnúť reklamu

Dobré skutky detí nehovoria len o jednotlivcoch, odzrkadľujú to, čím žije spoločnosť, ukazujú rozdielne modely života v mestách a na vidieku, a to, že detskými vzormi nemusia byť fiktívne postavy, ale sú nimi deti samotné.

Nadácia Orange udelila dve 1. miesta za sociálnu inklúziu

Nadácia Orange už osem rokov oceňuje mimovládne organizácie, ktoré robia zo Slovenska lepšie miesto pre život. Víťaznú trofej za rok 2016 získalo v kategóriách Sociálna inklúzia, Vzdelávanie a Komunitný rozvoj 11 zo 75 prihlásených organizácií.

V kategórii Sociálna inklúzia za rok 2016 udelila rada Nadácie Orange dve prvé miesta - Lige proti rakovine a Rade pre poradenstvo v sociálnej práci. „Toto ocenenie znamená, že nás vnímajú aj ľudia, ktorí nás bezprostredne nepotrebujú,“ hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine. Združenie je verejnosti známe ako organizátor zbierky Deň narcisov. Celý záber činnosti ligy poznajú onkologickí pacienti, ktorým poskytuje informácie a poradenstvo, druhý názor lekára, finančnú pomoc, psychologickú pomoc a najnovšie tiež rekondičné pobyty.

SkryťVypnúť reklamu

Osemtisíc eur, finančná časť ceny, pôjde podľa Evy Kováčovej do fondu pomoci pre pacientov vo finančnej núdzi.

Liga proti rakovine funguje už 27 rokov. Ako sa dá pri tejto náročnej práci nevyhorieť? „My sme tím, ktorý nabíja to, že možno práve vďaka nám má niekto chuť žiť,“ dodáva Eva Kováčová. Rada pre poradenstvo v sociálnej práci presadzuje sociálnu inklúziu dlhodobo a na systémovej úrovni, funguje od roku 1991.

„Pracujeme priamo s ľuďmi s postihnutím, seniormi, mladými dospelými – tým poskytujeme poradenstvo, vzdelávanie v oblasti sociálnych služieb, máme Domov na polceste. Pracujeme tiež s odborníkmi v sociálnych službách, robíme im odborné poradenstvo a supervíziu. Tretia úroveň, na ktorej sa snažíme pracovať, sú štátne inštitúcie, aby sme dokázali robiť systémové zmeny,“ vysvetľuje sociálny poradca Miroslav Cangár.

Dnes sú ľudia so špeciálnymi potrebami zavretí v zariadeniach sociálnych služieb, kde nemôžu rozhodovať o svojom živote, a v podmienkach, ktoré bývajú nedôstojné. Cieľom transformácie inštitucionalizácie sociálnych služieb, o ktorý sa Rada zasadzuje, je prechod ku komunitným službám, tak aby mohli viesť plnohodnotný život vo svojom prostredí. „Veci sú pripravené, ale narážame na to, že štát vytvára prekážky tomu, aby sa mohol proces transformácie inštitucionalizácie rozbehnúť,“ hovorí Cangár. Rada sa preto snaží spájať organizácie a otvoriť verejnú diskusiu, ktorá vyvolá tlak na zmenu. Miroslav Cangár je optimista. „Vidíme perspektívu, že sa veci budú meniť, v čase keď sme vznikli, nebolo ani predstaviteľné, že by mohlo existovať to, čo tu máme dnes.“

Cenu Nadácie Orange získali včelári, ktorí pomáhajú rôznym komunitám

Nadácia Orange už osem rokov oceňuje výnimočné mimovládne organizácie, ktoré robia zo Slovenska lepšie miesto pre život. Víťaznú trofej, vavrínový veniec a finančnú odmenu za minulý rok získalo v kategóriách Sociálna inklúzia, Vzdelávanie a Komunitný rozvoj 11 z celkovo 75 prihlásených organizácií. Nadácia udelila aj Cenu pre osobnosť za občiansku angažovanosť a Cenu verejnosti.

Občianske združenie kRaj spája laikov a odborníkov so záujmom o včelárstvo v Malohonte a Novohrade. Združenie založil mladý pár, Dávid Turčáni a Soňa Keresztesová. Obaja vyštudovali vysokú školu v oblasti životného prostredia. Na ich včelnici v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou možno byť na jeden deň včelárom, alebo absolvovať seriózny kurz včelárenia, prípadne sa naučiť nové postupy pri včelárení. Ale tieto aktivity samotné by z občianskeho združenia kRaj neurobili víťaza 1. miesta Ceny nadácie Orange v kategórii Komunitný rozvoj za rok 2016. Za to vďačia niečomu inému.

„Zistili sme, že včelárenie môže mať veľký presah,“ hovorí krajinná architektka Soňa Keresztesová, ktorá sa v občianskom združení venuje včelím produktom a pestovaniu nektáro- a peľoplodných rastlín. „Cez rôzne sociálne projekty sa snažíme včelárenie dostávať aj do iných komunít, a týmto spôsobom vytvárať finančné zdroje pre ľudí, ktorí sú zo znevýhodnených skupín, alebo sú nezamestnaní,“ vysvetľuje David Turčáni, riaditeľ združenia kRaj, aktívny včelár a lektor.

Združenie spolupracuje so školami z Lučenca, Poltára a Fiľakova, navštevujú ich aj žiaci, ktorí sú v rámci výletov či táborov v neďalekej Kokave, s domovom sociálnych služieb, kde klientov učili, ako vyrábať sviečky, balzamy, mydlá a iné výrobky zo včelích produktov, či s ďalšími komunitami.

„Začalo sa to deťmi, ale venujeme sa aj dospelým a včelárom, ktorým pomáhame napríklad s odbytom medu. Školíme rôzne komunity v regióne, napríklad ľudí s mentálnym a fyzickým hendikepom, dlhodobo nezamestnaných, Rómov – poskytneme im vybavenie a podporu v začiatkoch podnikania,“ dodáva. Včeláreniu alebo spracovaniu včelích produktov naučili už desiatky ľudí.

Finančnú odmenu spojenú s cenou Nadácie Orange podľa Davida Turčániho použijú na zabezpečenie bezbariérovosti areálu.(r)

Autor: TS

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


V Malackách pribúda zeleň.

Ihrisko čaká ešte posledná úprava.


Zúčastnil sa aj izraelský veľvyslanec.


  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu